V spolupráci s CPP v Partizánskom ponúkame na škole aj nasledovné preventívne programy. Programy je možné absolvovať len s písomným súhlasom rodiča alebo zákonného zástupcu.
Spoznaj sa a rozhodni
- Cieľová skupina: žiaci 8. a 9.ročníkaRealizátor: jeden alebo dvaja psychológovia – odborní zamestnanci CPPPaP v škole v rámci 5 stretnutíJedno stretnutie trvá 2 vyučovacie hodiny, s výnimkou štvrtého stretnutia, ktoré trvá 3 vyučovacie hodiny. Ideálne je, keď sa žiak zúčastní všetkých stretnutí (ak sa žiak nezúčastní štvrtého stretnutia, nebude môcť byť vypracovaná správa z diagnostiky profesijnej orientácie). Každé stretnutie je tematicky zamerané a má svoju štruktúru:1. stretnutie – záujmy, hodnoty, motivácia2. stretnutie – osobnosť3. stretnutie – moja budúcnosť4. stretnutie – psychologická diagnostika žiaka – profesijná orientácia5. stretnutie – psychologické poradenstvo – vyhodnotenie profesijnej orientácie žiakov.Cieľ programu: prispieť k skvalitneniu procesu rozhodovania a voľbe povolania žiakov ôsmych a deviatych ročníkov ZŠ. Čiastkovým cieľom je sebaskúsenostnou a edukatívnou formou rozvíjať u žiakov sebapoznávanie – osobnosť, schopnosti, záujmy, motiváciu.Výsledky budú spracované do Správy z diagnostického vyšetrenia (Správa z diagnostiky profesijnej orientácie). Rodič má právo oboznámiť sa s jej obsahom.
Body imidž
- Cieľová skupina: vhodný pre 7. - 9.ročníkRealizátor: psychológ (odborný zamestnanec CPPPaP), ktorý získal osvedčenie a bol zaškolený, aby s daným programom pracovalPozostáva z 3 stretnutí (jedno stretnutie trvá 2 vyučovacie hodiny, prípadne 1,5 hodiny vcelku) v priestoroch školy počas vyučovania.Preventívny program sa skladá z 3 oblastí, ktoré na seba tematicky nadväzujú:1. krásne a výnimočné/jedinečné sebaponímanie a body imidž,2. zdravý životný štýl verzus rizikové správanie,3. vplyv médií a reklamy na body imidž.Cieľom programu je sebaskúsenostnou a edukatívnou formou pozitívne vplývať na budovanie zdravého sebaobrazu žiakov a pozitívneho vnímania svojho tela. Ďalším cieľom je podpora kritického myslenia, teda aby boli dospievajúci viac kritickí voči tým aspektom, ktoré môžu negatívne vplývať na ich sebaponímanie a body imidž. Sekundárne program prispieva k prevencii porúch príjmu potravy (mentálnej anorexii, bulímii, ale i obezite), ako i nadmernému a nezdravému cvičeniu a prehnanému presadzovaniu zdravého životného štýlu.
Letíme do pohody
Cieľová skupina: 5. alebo 6. ročník ZŠ
Realizátor: dvaja psychológovia (odborní zamestnanci CPPPaP)Program prebieha v škole počas troch stretnutí. Lekcia trvá 2 vyučovacie hodiny. Ide o preventívny program zameraný na podporu duševného zdravia detí. Vychádza z pozitívnej psychológie, nového psychologického smeru, ktorý sa nezameriava na prevenciu a elimináciu psychických ťažkostí a problémov, ale na podporu a rozvoj človeka, jeho pozitívnych stránok. Venuje sa témam ako osobná pohoda, nádej, vďačnosť, odpúšťanie.
V programe podporujeme u žiakov rozvoj pozitívneho prežívania a myslenia a dôveru vo vlastné schopnosti. Prostredníctvom príbehu a cielene vybraných aktivít sa zameriavame na nácvik pozitívneho prežívania a pozitívneho myslenia, uvedomenie si a praktické použitie svojich silných stránok.
Témy programu:
Pozitívne city,
Silné stránky charakteru
Pozitívne myslenie.