• Šimon v Írskom Dubline zavítal na strednú školu

• 26.06.2024 11:25
          • Od 21. augusta 2023 do 21. decembra 2023 sa náš študent siedmeho ročníka – Šimon, zúčastnil  dlhodobej vzdelávacej mobility žiakov v Írskom Dubline.

• Prvé dni v Dubline som sa zoznámil s okolím môjho bývania a okolím mojej školy. Počas celej návštevy som navštevoval v pracovných dňoch triedu v prvom ročníku na strednej škole Hansfield ETSS. Do školy som chodieval na bicykli alebo peši. Do školy som sa snažil pripravovať čo najlepšie. Zo začiatku som mal dosť problém rozumieť obsah hodín a jednotlivých úloh. Našťastie počas prvých týždňov v škole učitelia predstavovali obsah učiva jednotlivých predmetov. Moji domáci mi počas
            poobedia a večerov pomohli dostať sa do slovnej zásoby a pomohli mi zorientovať sa v predmetoch. V škole som absolvoval tieto predmety: Anglický jazyk, Matematiku, Španielsky jazyk, Science - prírodné vedy, Well-being ako náš opening, Telesnú výchovu, Výtvarnú výchovu, Climate action - Ochranu prírody, Anglický jazyk pre cudzincov, Informatiku, Language Development – ako ďalší druh angličtiny , Home economics takzvane kuchynka , Dejepis, Etickú výchovu, Občiansku náuku. Na hodinách som sa snažil byť aktívny a počas školy som sa z týždňa na týždeň zlepšoval - čo mi hovorili aj moji jednotliví učitelia. V škole sa mi veľmi páčilo, vládla tam veľmi pozitívna a priateľská nálada. Škola bola dosť veľká - šesť alebo sedem tried v ročníku - ale bola tam veľmi dobrá časová aj priestorová organizácia. Rýchlo som sa tam zorientoval a vedel som kde a kedy mám byť prítomný. Najviac sa mi páčili hodiny Angličtiny a Home economics. Vyučovanie bolo každý deň od 8:45 do
            15:33 (iba v stredu bývalo vyučovanie do 13:50) Vo voľnom čase som sa prihlásil do stolnotenisového klubu Dunboyne TTC, kde som chodil na tréningy a tiež so sa zúčastnil jedného stolnotenisového turnaja v rámci Dublinu. Cez víkendy sme spolu s domácimi radi cestovali na výlety. Navštívil som: centrum Dublinu, Prírodovedné múzeum, viaceré parky v Dubline, Phoenics park, Beach park..., hrad Trim, pútnické miesto Knock, kúpal som sa v mori na pláži v Howth. Najďalej som s domácimi cestoval na Achill Island. Doma sme večer pozerali filmy pre mladých v angličtine.

Myslím, že vďaka času ktorí som strávil v Írsku som sa naučil veľmi veľa. V jazykovej oblasti som sa veľmi zlepšil v komunikácii v Anglickom jazyku. Najviac som sa zlepšil v konverzácii v AJ - čo som pred odchodom do Írska nemal až tak rád. Na začiatku mobility som ledva rozumel čo mi kto hovorí a pri odchode z Írska to už bolo ďaleko lepšie a cítil som sa pri tom omnoho príjemnejšie. Tiež som sa zlepšil v samostatnosti - v starostlivosti o seba a svoje prostredie. U domácich som mal na starosti isté domáce aktivity ako vysávanie, umývanie riadu a iné... Tiež som sa podstatne zlepšil vo využívaní elektronických zariadení ako je smartfón, tablet či notebook pre štúdium. Na škole sme všetky úlohy riešili cez program Teams od Microsoftu. Predtým som ten program vôbec nepoužíval. V triede som mal spolužiakov rôznych národností a rás a tiež som si na to rýchlo zvykol. Nemal som s nikým problém spolupracovať a našiel som si tam nových priateľov. Najviac času som trávil s priateľom pochádzajúcim z Indie. Z voľnočasových aktivít som sa zlepšil v hraní stolného tenisu. Spoznal som úplne iný systém vzdelávania, ktorý je dosť iný ako u nás na Slovensku. Po prvých týždňoch som si sám s pomocou učiteľov vytváral vlastný obsah výučby. Bola to pre mňa výzva a som rád, že som to zvládol.

• Akreditácia Erasmus

• V období od 1.2.2023 až do 31.12.2027 máme udelenú akreditáciu na Erazmus. Pre našich zamestnancov to znamená, že sa môžu vzdelávať v zahraničí vďaka prípsevkom na vzdelanie z grantu Európskej únie.

Naši zamestnanci sa vďaka tomu dostanú na kurzy, job shadowingy a skúsenosti do krajín Európskej únie.